Rancangan Pengajaran Harian


Rancangan Pengajaran 

TINGKATAN
Empat ( 4 ) 
MASA
1 Jam 10 Minit ( 8.05 Pagi - 9. 15 Pagi )
TAJUK
Manusia Perlu Bersyukur

FOKUS

Pemikiran :
 Pelajar dapat memahami cara-cara bersyukur

Penghayatan :
 Pelajar sentiasa melafazkan ucapan syukur dalam apa jua bentuk keadaan





                  





OBJEKTIF / HASIL PEMBELAJARAN




Aras 1
 Di akhir pelajaran pelajar dapat :
  1.  Menyatakan pengertian syukur
  2.  Menyatakan jenis - jenis nikmat kurniaan Allah
  3.  Menerangkan kaifiat bersyukur

 Aras 2

Pelajar dapat :

1. Menyatakan tujuan bersyukur
2. Menyenaraikan hikmah bersyukur

Aras 3

Pelajar dapat :

Membezakan ciri - ciri orang yang bersyukur dan orang kufur 





ISI


1.       Pengertian syukur
2.       nikmat - nikmat kurniaan Allah
3.       Kaifiat bersyukur
4.       Hikmah ke atas orang yang sentiasa bersyukur 
5.       Perbezaan antara orang yang bersyukur dan orang yang kufur 



PENGETAHUAN SEDIAADA

1.       Pelajar telah mengetahui berkenaan lafaz syukur
2.       Pelajar mengetahui cara menyebut lafaz tahmid pembelajaran yang lalu.
3.       Pelajar pernah melihat orang yang melakukan sujud syukur.




LANGKAH-LANGKAH P&P


Set Induksi

1.       Guru  menayangkan video berkaitan dengan syukur nikmat kufur nikmat
2.       Guru menyoal pelajar mengenai video yang ditayangkan.
Contoh : Apakah lafaz yang dibaca selepas bangun dari tidur.
3.       Guru bersoal jawab dengan pelajar berkenaan perkara - perkara yang berkaitan amalan harian
4.       Guru menerangkan kepada pelajar berkenaan tajuk " manusia perlu bersyukur "
Langkah 1 : Untuk semua pelajar bagi memenuhi hasil pembelajaran aras 1






  
Nilai

Aras 1

1.       Guru menerangkan pengertian, rukun dan kaifiat bersyukur
2.       Guru bersoaljawab dengan pelajar mengenai perkara yang telah diterangkan.
3.       Guru membuat perbincangan mengenai maksud ayat 6 Surah Al An'am bersama pelajar.

Meletakkan Allah sebagai tempat memohon pertolongan.
















  Nilai

Aras II

 1. Guru membahagikan pelajar kepada empat kumpulan untuk  perbincangan
    dalam masa 10 minit. 

Kumpulan 1 :  Hikmah bersyukur di atas pemberian nikmat Allah SWT
Kumpulan 2 : Hikmah bersyukur dalam membentuk akhlak seorang muslim.
Kumpulan 3 : Hikmat bersyukur dalam membina jatidiri pelajar.
Kumpulan 4 : Hikmat bersyukur melalui peristiwa kemusnahan kaum Ad, thamud dan Lut

2. Guru meminta pelajar membuat persembahan / pembentangan di hadapan kelas.

3. Guru membuat rumusan  hasil pembentangan pelajar.

Berdisiplin dan ikhlas dalam melakukan sesuatu pekerjaan.

Penilaian aras 2 : 

Secara lisan : Apakah Kesimpulan yang dapat anda buat berdasarkan pembentangan rakan - rakan anda?







Nilai

Aras 3 :

Guru mengedarkan lembaran kerja kepada pelajar tentang perbezaan tentang ciri - ciri orang yang bersyukur dengan ciri - ciri orang yang kufur nikmat

Bermuhasabah diri dan berusaha menjadi individu yang berjaya hingga ke peringkat antarabangsa.


Rumusan

1.       Guru menggalakkan pelajar menunaikan sujud syukur dan melazimkan lafaz syukur dalam setiap perbuatan .

2.       Guru menyedarkan pelajar  supaya menjadikan Allah sebagai tempat memohon pertolongan.

3.       Guru menasihatkan pelajar supaya berdisiplin dan tekun dalam melakukan pekerjaan.


Pengayaan


·         Pelebaran
           
a.        Simulasi berkumpulan cara melakukan sujud syukur dan bacaannya
b.       Menyebut lafaz tahmid dan zikir 

·         Pendalaman

            Kajian perpustakaan tentang kaum Ad, Thamud dan Lut yang dimusnahkan Allah SWT. 
            


Comments

Popular posts from this blog

Cahaya Ketinggian